portal mieszkańców sołectwa
Parafia
Zederman należy do Parafii Przeginia
Sanktuarium rzymsko-katolickie pw. Najświętszego Zbawiciela i św. Jana Nepomucena
Adres: 32-049 Przeginia 352, woj. małopolskie, pow. krakowski, gm. Jerzmanowice-Przeginia
Proboszcz: ks. Władysław Jaśkiewicz
Msze Święte: 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00
Pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła parafialnego pochodzą z lat 1325-1327. Wówczas plebanem był Andrzej. Kolejna wzmianka o przegińskim kościele pochodzi z 1380 roku, kiedy to Stefan, sędzia papieski rzucił klątwę na kilku ziemian ze Słupowa i polecił ogłosić w ważniejszych kościołach - m.in. w Przegini. W 1529 roku proboszczem był Marcin Biem z Olkusza - słynny astronom i współtwórca kalendarza gregoriańskiego, profesor Akademii Krakowskiej, kilkakrotnie wyberany na jej rektora. W XV wieku okręg parafialny obejmował wsie: Przeginia, Zederman, Olewin, Osiek, Sieniczno, Zimnodół, a w 1611 roku także Kosmolów. Do rozbiorów Parafia należała do diecezji krakowskiej, do dekanatu Prandocin, potem Wysocice, a od 1335 r. do dekanatu Nowa Góra k. Krzeszowic. Pierwotnie kościół był drewniany. Murowana świątynia powstała z fundacji starosty lanckorońskiego i właściciela Pieskowej Skały Michała Zebrzydowskiego w roku 1662.




Kościół znacznie przebudowany został w 1904 r. w stylu pseudogotyckim, który dominuje w obecnym wyglądzie. 28 września 2003r. biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski podwyższył kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela i św. Jana Chrzciciela do rangi sanktuarium.
W bocznej kaplicy sanktuarium znajduje się słynący z łask obraz "Ecce Homo", który pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVI i XVII w. Wg tradycji obraz ten został przywieziony z kresów przez rycerza z pobliskiego Sieniczna. Ów rycerz wyniósłszy obraz z płonącego kościoła, zawsze był opasany jego płótnem, dzięki czemu bez żadnego uszczerbku przebył całą kampanię kozacko-tatarską. Gdy wieść o słynnym cudownym obrazie rozeszła się po okolicy, na polecenie władz kościelnych przeniesiono go do tutejszego kościoła.
Główne uroczystości odpustowe: ostatnia niedziela września.